KUPUJESZ PARAPET? PRZECZYTAJ NASZE KOMPENDIUM cz. 1

Zastanawiasz się nad zakupem parapetu? Jeśli w tym momencie przytaknąłeś, albo powiedziałeś w myślach “tak”, to ten artykuł jest stworzony wręcz dla Ciebie. Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę jak istotnym elementem jest odpowiedni dobór i montaż. Te dwa elementy są kluczowe, ponieważ nie dość, że mają za zadanie chronić fasadę przed wilgocią i co za tym idzie zaciekami, to dodatkowo stanowią element ozdobny każdego okna i elewacji.

Pierwsze nad czym powinieneś się skupić podczas dokonywania zakupu, to: -> dobór Poniżej przybliżymy Ci w skrócie podział parapetów uwzględniając materiał wykonania. Jak zapewne wiesz, każde tworzywo jest inne, zależnie od rodzaju mają specjalistyczne, unikalne właściwości. 

Stalowe

Materiał ten jest najtańszy ze wszystkich zebranych przez nas. Dzięki swojej korzystnej cenie parapety wykonane ze stali są też bardzo popularne. Posiadają liczne zalety, największą z nich jest uniwersalność, tak naprawdę można je dopasować do okien PCV, ale także drewnianych. W tym wypadku wykończeniem zwykle jest lakier dekoracyjny, który może mieć różne barwy.

Aluminium

Jest to tworzywo nieco droższe od poprzedniego, jednak co za tym idzie trwalsze. Są twardsze od poprzednika, tym samym odporne na defekty, natomiast dzięki wykorzystaniu lakieru proszkowego, stają się nierdzewne. Zatem mimo iż trzeba więcej na nie wydać, to ten koszt zwróci się, ponieważ nie wymagają one konserwacji. Ten wariant dostępny jest w różnej kolorystyce, ponadto Klient ma do wyboru dwa rodzaje powierzchni: gładką i tłoczoną.

PCV

Doskonale tłumią dźwięki spadających kropel deszczu. Utrzymanie ich w czystości nie stanowi wyzwania. Dzięki odpowiedniej strukturze staje się materiałem uniwersalnym, nie ma najmniejszego problemu z dopasowaniem jego pod okno. Parapety PCV są sztywne, jednak ich główną wadą jest trwałość. Dostępne są w bardzo wielu kolorach

Drewniane

Ten materiał nigdy się nie nudzi, jest ponadczasowy. Jego największą wadą jest pielęgnacja, drewno jest bardzo wymagające. Taki parapet potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia przed wchłanianiem wilgoci oraz grzybem. Najlepiej prezentuje się przy domach drewnianych, ale nie tylko. Ogromne wrażenie zrobi również w połączeniu z cegłą, czy kamieniem. 

Klinkierowe

To parapety o różnej grubości, formach, kolorach. Jest to mało trwały materiał, narażony na wszelkie uszkodzenia. Kolejną wadą takiego parapetu jest wysoka cena i duży ciężar. Podobnie jak drewno cechuje się jednak ponadczasowością, elegancją. Natomiast dzięki zaprawie klejowej, której się używa do mocowania, montaż nie jest trudny.

Kamienne

Jest to kolejny materiał, który przyciąga uwagę swoim wyglądem. Klient ma do wyboru wiele powierzchni takich jak: matowa, z połyskiem, łupana, młotkowana, szlifowana. Kamienny parapet jest prosty w utrzymaniu czystości, odporny na ścieranie. Do jego największej wady zaliczamy cenę, jest to najdroższa opcja z opisywanych w artykule, a także na rynku. Dostępny w kilku kolorach: białym, czerwonym, zielonym, beżowym, szarym, czarnym. Pasuje do każdego budownictwa.

Konglomeratowe

Ten materiał jest nazywany potocznie imitacją kamienia. Wykazują identyczne właściwości co ich oryginalna wersja. Są przede wszystkim odporne na uszkodzenia, odpowiednio zadbane nie będą nadmiernie wsiąkać wody. Ich zaletą jest cena, w porównaniu do kamienia jest ona niska. Są połączeniem ekologii (pozyskiwane z recyklingu odpadów) i użyteczności.

Wiesz już jaki parapet będzie najbardziej odpowiedni pod Twój dom? W takim razie przejdźmy dalej. Już niebawem pojawi się kolejna część naszego kompendium, gdzie poruszymy takie tematy jak:

 – dobór odpowiedniego wymiaru parapetu 

– zasady montażu 

– przydatne wskazówki

 Zapraszamy do dalszej części wpisu już wkrótce. 🙂

Na naszej stronie możesz kupić kliny sprężynowe do montażu każdego rodzaju parapetu  https://www.mosco.pl/sklep/

 

Możesz również zobaczyć jak łatwo się montuje przy użyciu klinów sprężynowych

https://www.youtube.com/watch?v=IN5IgkwCo8U&t=5s