Na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien i parapetów?

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany okien i parapetów?  Wiele z nas wolne chwile wykorzystuje właśnie na różnego rodzaju remonty czy zmiany w swoich domach. Czasem również nadchodzi ten wyjątkowy czas, kiedy decydujemy się na wymianę naszych wieloletnich okien na nowsze i bardziej funkcjonalne. Stare, klasyczne okna, montowane za dawnych lat w naszych mieszkaniach. obecnie nie prezentują się ładnie. ale również przepuszczają powietrze i nie są wystarczająco szczelne, aby utrzymać domowe ciepło w zimne dni. Warto zatem rozważyć wymianę okien na nowsze.

okno i parapet

Aktualnie, w sklepach, ale również na rynku, mamy dostępne różne rodzaje okien oraz parapetów. Wymiana okien wiąże się przeważnie również z wymianą podokienników. Dlaczego? Są one podstawowym i bardzo funkcjonalnym elementem okna, które swoją rolę spełnia nie tylko poprzez pryzmat funkcjonalny, ale również estetyczny. Podokienniki zostały stworzone po to, aby okna były bardziej szczelne. Chroniły powierzchnię wokół okna przed uszkodzeniem lub zawilgoceniem albo po prostu dodały uroku naszemu wnętrzu. 

 

Pierwszym krokiem do zmiany okien i parapetów w naszym mieszkaniu jest ich wybór. Gdyż jak się okazuje – nie musi być tak łatwy jak nam się wydaje. Poza wyglądem, kolorem i ceną okna, warto również skupić się na jego przeznaczeniu oraz funkcji jaką będzie pełnić dane okno. Czasami warto zmienić rodzaj danego okna, na przykład z pojedynczego na podwójne, albo z ruchomym słupkiem. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę zarówno względy praktyczne, funkcjonalne, jak i estetyczne. W przypadku mniejszych przestrzeni genialnie sprawdzi się jedno, większe okno, które zwiększy też ilość wpadającego z zewnątrz promieni słonecznych.

okno parapet

Kolejny istotny krok.....

Kolejnym, równie istotnym krokiem jest określenie dokładnych wymiarów okien. Pamiętajmy, że odpowiednio dokładnie przeprowadzone pomiary przestrzeni okiennych zapewnią bezproblemowy montaż oraz pomogą uniknąć komplikacji w przyszłości, takich jak na przykład nieszczelność. Pomiaru przestrzeni okiennej z reguły wykonują specjaliści, do których już zwrócimy się z prośbą o wykonanie czy montaż okien. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielny pomiar okna, zróbmy to porządnie. Wybierzmy urządzenia pomiarowe z jak najlepszą dokładnością – jeżeli takich nie posiadamy, są one dostępne we wszystkich większych sklepach budowlanych. Istnieje również możliwość wypożyczenia takiego urządzenia. W wielu większych miastach możemy znaleźć odpowiednie serwisy lub sklepy, które oferują wspomnianą usługę. W celu znalezienia możliwości wypożyczenia specjalistycznych urządzeń, najlepiej wyszukać odpowiedni sklep w internecie. 

Pomiary zawsze przeprowadzaj w kilku miejscach, minimum trzech oraz kilkukrotnie, aby upewnić się co do wiarygodności naszych pomiarów.

 
ramy okna

Gdy już posiadamy odpowiednie wymiary naszych okien oraz wybraliśmy satysfakcjonujące nas pod każdym względem okna i podokienniki, przechodzimy do ich montażu. 

Wymiana okien, podobnie jak inne prace budowlane, mogą wytworzyć sporo pyłu w naszym mieszkaniu. Warto zatem przed rozpoczęciem prac, zabezpieczyć wnętrze pomieszczenia, gdzie okna będą wymieniane. Zdejmij firany oraz zasłony, a meble oraz podłogi zakryj folią malarską. Kaloryfery lub wszelkiego rodzaju grzejniki również owiń folią malarską, a górę przykryj dodatkowo kawałkiem kartonu, aby pył nie zapowietrzył naszych sprzętów. Dobrym pomysłem jest również zasłonięcie na czas prac i sprzątania drzwi folią, tak aby roznoszący się pył nie przedostawał się do reszty domu. Dodatkowo oczywiście, podczas montażu najlepiej mieć zamknięte drzwi do pomieszczenia, w którym wykonujemy prace, aby pył i brud nie przedostały się do innych pomieszczeń. Jeżeli posiadasz balkon tuż pod wymienianym oknem, jego posadzkę również warto zakryć folią malarską.

 

Montaż oknien

Panuje powszechne stwierdzenie, że montaż parapetów jak i okien to bardzo długotrwały proces. Jednak sprawna ekipa montażowa potrafi uporać się z wstawieniem nowego okna nawet w mniej niż godzinę. Parapet do zamontowanego okna, dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, jakim jest Klin Sprężynowy. Możemy zamontować w zaledwie kilkanaście minut, bez użycia sporej ilości materiałów. Kliny te są dostępne w całej Polsce sprawdź http://www.mosco.pl/gdzie-kupic/

 

klin sprezynowy

Najdłużej pośród prac zajmuje demontaż poprzednich okien oraz prace wykończeniowe. Sumując niezbędny czas na kompleksową wymianę. Musimy być przygotowani na pracę przez około 3 godziny na okno. Jeśli demontujemy okna poprzednie. Pamiętajmy, że oprócz demontażu i montażu okien, ważna jest również obróbka wewnętrzna, jak i zewnętrzna, czyli między innymi wykończenie ścian, czy wstawienie parapetów. Oczywiście, jeśli tylko wstawiamy nowe okna do świeżo wybudowanego domu, czas montażu okna i parapetu skróci się o czas demontażu starych elementów. 

 Sprawdź jak montować na Klinach sprężynowych

Kiedy wymienić okna ?

Wydawałoby się, że wymianę okien powinniśmy planować w okresach ciepłej pogody. Wymianę okien powinniśmy planować w okresach późnej wiosny lub wczesną jesienią. Gdy na zewnątrz panują temperatury rzędu 10 do 18 stopni Celsjusza. W lecie, gdy temperatury wynoszą powyżej 25 stopni Celsjusza, wymiana okien może okazać się ciężka i wyczerpująca. Generalnie okna powinniśmy montować, gdy na dworze panują temperatury dodatnie, a unikać montażu w temperaturach ujemnych.