Parapety Marmurowe

Parapety marmurowe są definicją luksusu i elegancji. Ponadto, posiadają one wyjątkowe właściwości techniczne. Parapety marmurowe są wyjątkowo trwałe, solidne, idealnie się prezentują i dodatkowo elegancko wykańczają przestrzeń okienną. Jednakże, by ich wygląd był satysfakcjonujący przez długi czas, należy odpowiednio zadbać o ich powierzchnię. Jak odpowiednio dbać i pielęgnować parapety marmurowe by zachowały swój blask i wygląd? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. 

parapet marmurowy

Dlaczego warto wybrać parapety marmurowe ?

 

Wysoka skala twardości – około 7 do 10 wartości, sprawia, że marmur doskonale sprawdza się jako materiał na parapety wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jego nieprzemijająca elegancja zapewnia możliwość dopasowania do różnych typów wystroju. Rozpoczynając od tradycyjnego, eleganckiego i królewskiego stylu po nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania. Naturalne pochodzenie oraz duże zróżnicowanie kolorystyczne i stylistyczne powoduje, że łatwo połączyć go z innymi materiałami, otrzymując zaskakujący i niezapomniany design.

Pielęgnacja marmuru od samego początku.

Już na etapie obróbki kamienia zalecane jest właściwe oczyszczenie oraz zaimpregnowanie go, zwłaszcza w miejscach dokonywanych cięć. Dzięki temu późniejsza pielęgnacja będzie wymagała znacznie mniej wysiłku i czasu. Pamiętajmy dlatego też o tym, by zamontowane w twoim domu parapety marmurowe posiadały odpowiednio zabezpieczone końce. Jest to bardzo istotne w szczególności, gdy zdecydujesz, że materiał ten wykorzystasz na zewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość montażu. Podciekanie wody opadowej, bądź inne wady konstrukcji wnęk okiennych, mogą negatywnie wpływać na trwałość i wygląd gdy są to parapety marmurowe.

 

parapet w łazięce

Jednak my, jako użytkownicy parapetów w naszych domach nie mamy bezpośredniego wpływu na jakość pielęgnacji materiału na poziomie produkcji. Dlatego też warto kierować się pozytywnymi opiniami firmy i kupić parapet od firmy godnej polecenia i rekomendowanej. Możemy mieć wtedy pewność, że otrzymamy parapety z dobrej jakości marmuru.

Etap pielęgnacji parapetu podczas produkcji to jedno, drugi etap to pielęgnacja podstawowa – w domu. Jak zatem prawidłowo czyścić i pielęgnować zamontowane parapety z tego pięknego materiału?

Parapety marmurowe

 

Najłatwiej jest wyczyścić za pomocą wody. Oczywiście tyczy się to klasycznego sprzątania, które nie wymaga usuwania trwałych plam spowodowanych na przykład zaschniętymi plamami kawy, czy zacieków od kwiatów doniczkowych.

Regularne przecieranie powierzchni wilgotną szmatką, bez używania dodatkowych płynów – to podstawa. Branża chemii gospodarczej zapewnia bogaty wybór produktów specjalistycznych przeznaczonych do marmuru. Można z nich jak najbardziej korzystać, natomiast lepiej nie nadużywać środków chemicznych. Pamiętajmy, że marmur to produkt naturalny, dlatego warto też dbać o niego naturalnymi sposobami.

 

Jak usunąć trwałe plamy z marmurowych parapetów?

Zdarzyło się. Nie zorientowaliśmy się lub zapomnieliśmy pielęgnować parapet na bieżąco i pojawiły się trwałe zabrudzenia spowodowane na przykład zaciekami. Co robić w takim przypadku?

parapet

Nawet pozornie gładka powierzchnia marmuru posiada delikatnie porowatą strukturę, która może okazać się kłopotliwa przy usuwaniu plam. Czysta woda, wnikająca w te mikroszczeliny wyschnie i nie spowoduje negatywnych skutków. W przypadku wody z dodatkami chemicznymi na przykład odżywka do kwiatów wypływająca z doniczki rozlana kawa lub wino mogą tworzyć przebarwienia. O ile rozlaną kawę czy wino szybko usuniemy, nic się nie stanie, jednak gdy nie zauważymy wylewającej się wody z odżywką do kwiatów na parapet, może być ciężej. Takie zabrudzenia, nie wyczyszczone szybko, mogą tworzyć na marmurze przebarwienia, które bardzo ciężko usunąć. Przebarwienia na parapetach nie wyglądają również elegancko, ani efektywnie. Dlatego też zawsze należy usuwać rozlany płyn z parapetów marmurowych i nie stosować metody szorowania zabrudzonego miejsca, gdyż uszkodzenie struktury kamienia spowoduje jego zmatowienie oraz jeszcze większą podatność na kolejne zabrudzenia.

Właściwa impregnacja i regularna pielęgnacja zapewnia parapetom marmurowym długowieczność.

 

marmur

Dostępne na rynku preparaty do impregnacji marmuru sprawdzają się doskonale w pielęgnacji parapetów. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni, należy nałożyć impregnat, zgodnie z instrukcją od producenta, zamieszczonej na impregnacie. Nie ma uniwersalnej metody czy instrukcji impregnacji parapetów marmurowych, ponieważ każdy impregnat jest inny.

Zabieg impregnacji należy powtarzać co najmniej dwa razy do roku. W przypadku parapetów marmurowych zewnętrznych można zwiększyć częstotliwość nawet do czterech razy. Impregnat zapewni ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz zalaniem kolorowymi płynami, czy wnikaniem w szpary marmuru innych, niekorzystnych substancji.

Rysy i uszkodzenia mechaniczne na marmurowych parapetach.

W przypadku pojawienia się na powierzchni marmuru rys, warto usunąć je za pomocą odpowiedniej pasty polerskiej. Jeżeli uszkodzenia są głębokie i rozległe, jedynym ratunkiem może okazać się ponowne szlifowanie powierzchni – to zadanie trzeba jednak powierzyć fachowcom.

marmur parapet

Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu parapetów marmurowych w jak najlepszej kondycji przez długie lata, to zadbaj o ich cykliczną impregnację i czyść regularnie czystą wodą, a odwdzięczą się eleganckim i długowiecznym wyglądem.

marmurowy

Jak łatwo zamontować parapet !!!!

Porównanie starej metody montażu z nową lepszą, szybszą, wygodniejszą i tańszą !!

https://www.youtube.com/watch?v=QDRo_yKRchY