Budujesz lub remontujesz dom? Parapet to bardzo istotny element nie tylko pod względem funkcjonalności, ale również pod względem wizualnym. Dziś skupimy się na parapetach drewnianych. Omówimy ich wady, jak i zalety. Zostań z nami i zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Parapet drewniany


Drewniany parapet w domu.

Drewniany parapet to element, który z pewnością doda uroku wnętrzom skupiającym się na stylu rustykalnym, czy klasycznym. Dodatkowo teraz w modzie jest łączenie klasyki z nowoczesnością, zatem dziś drewniany parapet znajdzie swoje miejsce w większości domów. Sprawdzi się on szczególnie wtedy, gdy w naszym pomieszczeniu królują drewniane akcesoria wykończeniowe takie jak dekoracje, meble, okna, czy drzwi. 


Z jakiego drewna wykonywane są parapety?

Do wykonania parapetu drewnianego nadaje się w zasadzie każde drewno. Jeśli zależy nam jednak na tym, aby element ten służył nam przez dłuższy czas, najlepiej wybrać dąb, buk, jesion lub sosnę – to właśnie takie drewno uważane jest za najtrwalsze. Ciekawą propozycję stanowią też gatunki zagraniczne, takie jak merbau, badi czy sapella.

Kiedyś i dziś - parapety drewniane

buk parapet

Kiedyś parapety drewniane wykonywano z oszlifowanej i polakierowanej tarcicy. Obecnie wykorzystuje się w tym celu drewno klejone.


Jak dobrać wygląd parapetu do naszego wnętrza?

Najważniejsze jest to, aby dobrać odcień drewna do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia. Jeśli dominuje w nim jasna kolorystyka, postawmy na jasne drewno – dzięki temu wystrój zyska na spójności. Tyczy się to nie tylko parapetów drewnianych, ale również tych wykonanych z innych materiałów. Jeśli jesteśmy fanami jasnego stylu i wystroju, to warto zdecydować się również na jasny odcień parapetu.

Dlaczego warto wybrać parapet drewniany?

Drewniane parapety mają wiele zalet. Oto kilka z nich:

drewniany parapet jest dość łatwy do utrzymania w czystości – zabrudzenia nie przywierają do znajdującego się na nim lakieru czy oleju i można je bez trudu zetrzeć;

parapet z drewna

– element skutecznie tłumi hałasy z zewnątrz, sprawiając, że codzienne użytkowanie pomieszczenia jest bardziej komfortowe;

 

parapety z drewna cechują się ekologicznym charakterem. Z pewnością przypadną one do gustu miłośnikom stosowania naturalnych materiałów podczas urządzania wnętrza.

drewno parapetDrewniany parapet - wady i niekorzystne sytuacje.

Bardzo istotne jest to, że parapety drewniane należą do bardzo specyficznej grupy parapetów. Mają one swoich miłośników, jak i przeciwników. Drewno jest bardzo charakterystycznym materiałem, przez co nie będzie pasować do każdego wnętrza. Jakie zatem drewniane podokienniki mają wady?

 

parapety z drewna wykazują mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne niż te, do których wytworzenia zastosowano naturalny kamień czy PCV. Na ich powierzchni mogą więc łatwo powstać rysy, np. podczas przesuwania doniczek.

 

– należy regularnie sprawdzać, czy znajdujący się na nich lakier lub impregnat nie uległy uszkodzeniu, ponieważ może to zwiększyć niebezpieczeństwo powstania zarysowań.

 

parapety z litego drewna nie są zalecane do pomieszczeń, w których panuje wysoki poziom wilgotności powietrza, np. do łazienek. W tej sytuacji nawet dobra impregnacja może nie ochronić elementu przed wypaczeniem.

parapet drzewo

 

Warto jednak pamiętać, że montaż parapetu nie jest uzależniony od materiału jego wykonania. Klin sprężynowy (podlinkowanie do produktu) pomaga i zdecydowanie ułatwia montaż każdego rodzaju parapetu. 

Nie wiesz jak zamontować parapet opierając się na konstrukcji Klina sprężynowego? Zapraszamy do zapoznania się z instrukcją! 

https://www.mosco.pl/klin-sprezynowy/instrukcja-do-pobrania/

montaż parapetu drewnianego (film)

https://www.youtube.com/watch?v=L2C7n2WQzWk