Parapety wewnętrzne to bardzo ważny aspekt podczas remontu naszego domu lub mieszkania. Obecnie parapety nie są już traktowane jako obowiązkowy element okna, lecz jako dekoracyjny element całego wystroju. Często jest również tak, że wartość mieszkania znacznie rośnie, jeśli parapety są ładne i dobrej jakości. 

Na początek wspomnimy do czego służą dokładnie parapety wewnętrzne ?

Parapety wewnętrzne wspomagają mieszanie się ciepłego powietrza znad grzejnika z zimnym spływającym od okna, zatrzymują też kurz unoszący się znad grzejnika. Brak parapetów wewnętrznych nie jest błędem, ale w domu mieszkalnym trudno byłoby to zaadoptować, ponieważ ściana bez wykończenia trwałym i łatwym do mycia materiałem, może zostać szybko zabrudzony lub uszkodzony.

Parapet wewnętrzny

Materiał podokiennika warto zatem dobierać z uwzględnieniem przeznaczenia pomieszczenia np. w gabinecie czy sypialni parapety mogą być drewniane, w pralni czy łazience – lepiej wybierać materiały odporne na wodę, wilgoć i stosowane w łazienkach środki czystości. 

Wygląd i design parapetów w środku domu lub mieszkaniu.

Parapet wewnętrzny

Parapety wewnętrzne są dość ważnym detalem wystroju wnętrza. Warto dobrać je tak, aby dopasować je odpowiednio do wystroju wnętrza. Najlepszy efekt daje, gdy dopasujemy kolorystykę lub materiał okna z parapetem, choć oczywiście nie jest to regułą i wymagane.  Białe okno może się również fantastycznie prezentować z np. czarnym, granitowym i eleganckim parapetem – warto dopasować do parapetu wystrój pomieszczania, ale przede wszystkim oprawę okna czyli np. firanę, kwiaty, doniczki czy inne ozdoby postawione na parapecie.

 

 

Parapet wewnętrzny

Jakie parapety dopasować do poszczególnych pomieszczeń?

Kuchnia – przed dopasowaniem parapetu do kuchni najlepiej przemyśleć funkcjonalność parapetu. Jeśli parapet ma pełnić funkcję dodatkowego blatu, powinien być odporny na zarysowania, wodę i wilgoć oraz na działanie środków czystości i środków spożywczych.  Odpowiedni w takiej sytuacji będzie parapet z granitu, konglomeratu marmurowego, kamienia syntetycznego lub kompozytów.

parapet wewnętrzny

W przypadku Łazienki, podobnie jak w Kuchni, parapet musi być odporny na wilgoć, wodę i  środki czyszczące. Najlepsze byłyby zatem kompozyty i płytki ceramiczne.

 

 

Salon i pokoje – wybierając parapety do salonu możemy zaszaleć, ponieważ głównie oceniamy ich wygląd. W tym przypadku parapety nie muszą być ani odporne na specyficzne środki czystości, ani na wilgoć Bardzo pożądane są parapety z materiałów naturalnych takich jak: kamień, drewno, czy kamień syntetyczny lub marmur. Parapety drewniane obecnie wykonuje się z głównie z drewna klejonego np. sosnowego, bukowego lub dębowego. Drewno klejone jest odporniejsze na zmiany temperatury oraz wilgotności, dlatego jest lepszą opcją niż drewno lite. Drewniane parapety mają frezowane krawędzie i są wykończone woskiem lub lakierem bezbarwnym, natomiast należy na drewniane parapety bardzo uważać, ponieważ bardzo łatwo je porysować np. doniczką z kwiatami. 

Czytaj uważnie 😉

Parapety z marmuru syntetycznego są postrzegane i wyglądają bardzo luksusowo i elegancko, nie wymagają wiele uwagi, czy konserwacji, zatem są bardzo praktyczne i trwałe. 

Podokienniki z kamienia można dostosować do praktycznie każdego wnętrza, ponieważ układ żyłek, czy dostępność kolorów pozwala na dostosowanie parapetu do konkretnego wnętrza. 

Parapety wykonane z PCV czy laminatów są idealne do różnego rodzaju pomieszczeń gospodarczych, ponieważ są to tworzywa składające się z wodorotlenku glinu, pigmentów czy spoiwa z żywicy. Parapety z tych materiałów są odporne na uderzenia, lecz łatwo je porysować.

Montaż parapetów

Kliny sprężynowe, które są dostępne w naszym sklepie 

https://www.mosco.pl/sklep/ 

 bardzo ułatwiają montaż parapetów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Użycie klinu sprężynowego nie tylko skróci Twój czas pracy, ale również zaoszczędzi zużycie drogich materiałów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak bardzo ważna jest prostota i szybkość w montażu, dlatego nasze innowacyjne rozwiązanie umożliwi montaż parapetu również amatorom

Zamów nasze kliny sprężynowe również na allegro 

https://allegro.pl/oferta/klin-montazowy-kliny-montazowe-10661606937