Właściwy wybór i montaż parapetu zewnętrznego

 Dzisiejszy artykuł poświęcimy parapetom zewnętrznym i jego rodzajom. Zapraszamy do czytania.

Właściwy wybór i montaż parapetu zewnętrznego to niezwykle istotne aspekty odpowiednio wykończonego budynku. Elementy te pełnią dwie bardzo ważne funkcje. Jakie? Po pierwsze – chronią fasadę przed zaciekami i zawilgoceniem. Po drugie – stanowią atrakcyjne wizualne zwieńczenie okna i elewacji.

Właściwy wybór i montaż parapetu zewnętrznego to niezwykle istotne aspekty odpowiednio wykończonego budynku. Elementy te pełnią dwie bardzo ważne funkcje. Jakie?
Po pierwsze – chronią fasadę przed zaciekami i zawilgoceniem.

 

Po drugie – stanowią atrakcyjne wizualne zwieńczenie okna i elewacji.

Decydując się na montaż parapetów zewnętrznych w budynku, przed ułożeniem ocieplenia, należy uwzględnić grubość warstwy materiału izolacyjnego wraz z warstwą elewacyjną. Podokienniki muszą być szersze od łącznej grubości tych warstw, aby nie okazały się w przyszłości kosztownym mankamentem Twojego domu i jednocześnie, aby nie szpeciły budynku. Jeżeli już teraz wiesz lub widzisz, że Twoje parapety są np. za wąskie lub za płytkie, wiedz, że w przyszłości na pewno będzie trzeba je wymienić. Pozostaje tylko najważniejsze pytania – na jakie?

 

Poniżej opisujemy kilka rodzajów parapetów. Zapraszamy do lektury.

 

 

W tym przypadku parapetów zewnętrznych mamy do czynienia z podziałem ze względu na materiał wykonania. Każdy z rodzajów parapetów stosowanych na zewnątrz jest odporny na warunki atmosferyczne, mimo to poszczególne z nich mają swoje charakterystyczne atuty. Oto one:

 

 

Parapety stalowe – są one najbardziej popularne i jednocześnie najtańsze spośród wszystkich dostępnych na rynku parapetów zewnętrznych. Zachęcają one kupujących nie tylko ceną, ale także właściwościami. Są przede wszystkim uniwersalne, ponieważ pasują zarówno do okien wykonanych z PVC, jak i tych stworzonych z drewna. Ich wykończenie stanowi lakier dekoracyjny, który może przybierać różne barwy i imitacje, dlatego łatwo dopasować je do niemal każdej elewacji budynku. Powleczone są one zazwyczaj lakierem syntetycznym w kolorze: srebrnym, brązowym lub białym. Wykonywane są z blachy o różnej grubości i długości sięgającej nawet 6 mb, ponieważ jedynym ograniczeniem jest grubość muru. Warto zaznaczyć fakt, że właściwie konserwowane mogą ozdabiać okno i chronić fasadę do 30 lat.

Parapety aluminiowe, przedstawione na obrazku obok są zarówno droższe od swoich poprzedników, ale jednocześnie bardziej trwałe. Są bardzo sztywne i nierdzewne, dzięki powlekaniu odpornym na czynniki atmosferyczne lakierem proszkowym. Parapety aluminiowe można zamówić dowolnej długości. Dostępne są podokienniki z surowego aluminium i anodowane w kolorze naturalnym, brązowym lub ciemnobrązowym.

Oferowane są też podokienniki lakierowane proszkowo w różnych kolorach.

   Parapety te wymagają jednak stosowania szczelin dylatacyjnych na końcach parapetu oraz wokół śrub mocujących. Ponadto podczas opadów deszczu odbijające się od nich krople są wyraźnie słyszalne. Ze względu na rozszerzalność termiczną i zalecaną 10-milimetrową szczelinę dylatacyjną, podokiennik powinien być o 15 mm krótszy niż wymierzony.

Parapety zewnętrzne PCV produkowane są z piankowego lub twardego PVC. Ich powierzchnia pokryta jest laminatem, dzięki czemu są one dostępne w wielu kolorach. Niektóre z nich imitują drewno jasnego lub ciemnego dębu, czy wielu innych odcieni drewna. Parapety zewnętrzne z PVC są w przekroju pełne lub komorowe. Dzięki różnym szerokościom podokienników i długościom kapinosów można je stosować praktycznie do wszystkich elewacji. Ich główną zaletą jest to, że parapety zewnętrzne z PVC są odporne na kwaśne deszcze i korozję. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ wystarczy umyć zabrudzoną powierzchnię wodą z łagodnym detergentem, a parapety błyszczą jak nowe.

 

 

Parapety zewnętrzne z granitu – mają mało porów i są odporne na ścieranie. Łatwo się je poleruje i obrabia. Jednak jedną z największych ich wad jest wysoka cena. Dlatego nie bez powodu, mówi się,  że parapety są oznaką rangi i bogactwa. Parapety wykonane z kamienia zdecydowanie podniosą wartość budynku, czy mieszkania.

Wygląd Parapetu z Kamienia

Zwykle są drobno- lub gruboziarniste, a barwy od jasno- do ciemnoszarej, czerwonej lub żółtej. Ze względu na swoje właściwości granit jest bardzo dobrym materiałem na parapety zewnętrzne. Decydując się na granit można wybrać kamień wydobywany w Polsce bądź importowany, np. skandynawski, włoski, indyjski. Tego rodzaju parapety łączą się doskonale przede wszystkim z cokołami i podestami wykonanymi z kamienia.  

 

Parapety te mogą pasować zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego budownictwa.

Parapety drewniane są bez wątpienia ponadczasowe i przyciągają swoim wyglądem wzrok innych osób. Wymagają one jednak wyjątkowo starannej pielęgnacji, która zabezpieczy je przed wilgocią i grzybem oraz działaniem nieprzychylnych warunków atmosferycznych. Parapety odpowiednio zaimpregnowane i regularnie konserwowane to recepta na piękny wygląd okien i całej fasady budynku.

Ich głównym atutem to przede wszystkim piękno. Świetnie się one prezentują również w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, np. cegłą czy kamieniem, ale także bardziej nowoczesnym tynkiem. Parapety drewniane, dobrze zadbane są zdecydowanie ponadczasowym materiałem na zewnętrzny parapet.

 

 

Parapety zewnętrzne klinkierowe, czyli bardzo dobrze znany nam standardowy wygląd parapetów zewnętrznych mogą być wykonane z cegieł, kształtek lub płytek klinkierowych. Tego rodzaju parapety są dzięki temu dostępne w różnych formach i grubościach oraz kolorach, jednak aspekt kolorystyczny jest ograniczony do kolorów w odcieniach czerwieni, żółci, brązu i szarości, lecz na specjalne zamówienie można otrzymać modele czarne i białe.

Parapety zewnętrzne wykonane z klinkieru są trwałe, ale jednocześnie niezbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wadą tego rodzaju produktów jest też duży ciężar oraz wysoka cena. Podobnie jednak jak w przypadku parapetów drewnianych, ich największą zaletą zdaje się być naturalny i ponadczasowy wygląd, który możemy dopasować do różnych elewacji budynku. Parapety klinkierowe są też przy tym dość łatwe w montażu dzięki zastosowaniu zaprawy klejowej.

 

O montażu poszczególnych parapetów będziemy opowiadać w następnym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sklepu internetowego z klinem sprężynowym, który fantastycznie ułatwia montaż każdego rodzaju parapetu zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

http://www.mosco.pl/sklep

Zobacz również na allegro

https://allegro.pl/oferta/klin-montazowy-kliny-montazowe-10661606937

 

 

 

Zrzut ekranu 2021-02-10 o 22.47.46

 

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, potrzebujesz fachowej pomocy – skontaktuj się z nami.

  • pomożemy dobrać odpowiedni klin
  • doradzimy, jak go zamontować
  • rozwiążemy problemy techniczne
  • rozwiejemy Twoje wątpliwości