Kiedy warto zająć sie montowaniem parapetów w domu ?

Domowe parapety to nie tylko funkcjonalny element instalacji okna, ale również element dekoracyjny naszego domu. Parapet również może sprawdzić się jako ulubione miejsce naszego kota to wygrzewania się w leniwe i słoneczne dni, albo jako domowy ogródek z sadzonkami lub kwiatkami.

Aby mieć stu-procentową pewność w sprawie funkcji naszego nowego parapetu w domu, powinniśmy wybrać odpowiedni moment w toku budowy domu, na osadzenie parapetu.

Wiele z nas nie przywiązuje wagi do tak drobnych rzeczy jak parapety, ale warto wiedzieć, że są to bardzo istotne elementy w naszym domu czy mieszkaniu. Dlatego podczas budowy warto również zwrócić uwagę na te mniejszy aspekty, aniżeli skupiać się tylko na „dużych” i wymagających elementach budowy.

parapet

Montaż parapetów zewnętrznych w domach

Usadowienie parapetów zewnętrznych jest utożsamiane z dużą ilością pracy. Niepotrzebnie! Montaż parapetów zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych jest bardzo prosty, gdy używamy Klina Sprężynowego. Oczywiście – najlepiej zabrać się za montaż parapetów zewnętrznych wtedy, gdy ocieplamy budynek. W ten sposób na pewno zaoszczędzimy sobie dodatkowego czyszczenia, sprzątania czy ogólnych prac z tym związanych. Choć warto wspomnieć, że w przypadku ścian jednowarstwowych lub trzy warstwowych możemy zamontować parapety zewnętrzne na każdym etapie przed tynkowaniem elewacji domu.

 

Szkół i zasad montażu parapetów zewnętrznych jest wiele. Jednak, gdy postanowimy zabrać się za montaż parapetów zewnętrznych na samym końcu, musimy liczyć się z wycinaniem tynków i pracochłonnymi poprawkami związanymi z ich odbudową czy malowaniem.  

Zabezpieczenie i ochrona parapetu podczas montażu

Wspominamy również tutaj o rzeczy bardzo ważnej – o zabezpieczeniu parapetu podczas montażu kilkoma warstwami folii i taśmy. Nie wolno zapomnieć o tym elemencie, ponieważ w trakcie montażu może przytrafić się obicie czy zarysowanie powierzchni parapetu. O ile zwykłego plastiku może nam nie być żal, to marmuru czy innego drogiego materiału już na pewno tak! Dlatego warto zawsze pomyśleć o zabezpieczeniu parapetu i ochronić jego powierzchnię przed pęknięciami czy zarysowaniami. Pamiętajmy też by zrobić to po wyschnięciu kleju lub pianki montażowej.

Czy warunki pogodowe mają wpływ na montaż parapetu zewnętrznego ?

Oczywiście, że tak! W końcu kto by chciał montować parapet podczas ulewy czy mroźnej zimy! Pomijając już nasz komfort, do parapetu nie może dostać się woda, ponieważ podczas zimy może ona zamarznąć, a w konsekwencji zniszczyć elewację.

Co warto wiedzieć o montażu parapetu wewnętrznego ?

okno i parapet

Podczas montażu parapetu wewnętrznego, czyli takiego, który będzie w naszym mieszkaniu lub domu, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Zwróćmy również uwagę na rodzaj tynku wokół którego parapet ma być montowany.

Parapet drewniany jako wyjątek

Parapet drewniany zamontujemy dopiero po pokryciu ścian. Jego instalacja nie wymaga od nas specjalnego przygotowania tynku czy miejsca wokół parapetu drewnianego. Nie musimy również w przypadku montażu innych parapetów oczyszczać i wyrównywać osadzenia. 

Inne możliwości w postaci tynków gipsowych

Podobnie można postąpić w przypadku stosowania tynków gipsowych, w ich wypadku możemy podjąć się zadania w dalszym toku prac. W pozostałych przypadkach zalecane jest wykonanie mocowania przed pokryciem ścian – oszczędzi nam to podwójnej pracy, związanej z późniejszym usuwaniem tynku i maskowaniem połączeń.

parapecik

Zmiana parapetu to dość pracochłonne przedsięwzięcie w szczególności, jeśli zmieniamy już wcześniej zamontowany parapet. Sam montaż dzięki Klinu sprężynowego nie jest aż tak ciężkie i mozolne. Zalecamy jednak zmianę parapetów wykonywać przy okazji większego remontu, ponieważ wiąże się to z uszkodzeniami tynku i materiału wokół parapetu

Kliny można kupić na stronie http://mosco.pl lub u partnerów w stacjonarnie w całej Polsce http://www.mosco.pl/gdzie-kupic/