Parapet z mozaiki

naszych domach nie pełnią funkcji tylko ochronnej, ale również dekoracyjną. Coraz więcej osób decyduje się na piękny parapet z mozaiki, które prezentują się nieziemsko. Sporo osób ostatnimi czasy zaczęło nawet przykładać do wyglądu parapetu większą wagę, aniżeli do jego funkcjonalności. Dlaczego się tak dzieje? Podczas budowy domu, czy generalnego remontu naszego mieszkania, mamy możliwość prostego montażu jakiegokolwiek parapetu. Parapet zarówno ten wewnętrzny jak i zewnętrzny możemy zamontować za pomocą klinu sprężynowego od Mosco. Jednak podczas montażu parapetu i generalnym remoncie, chcemy, aby parapet współgrał z naszym nowym wnętrzem i go dopełniał, a nie pogarszał. 

 

parapet mozaika

Wykończenie parapetu

Do wykończenia parapetu możemy użyć wielu ciekawych i dobrych jakościowo materiałów. Jednym z nich jest między innymi szklana mozaika. Jest to ta sama mozaika, która znajduje również zastosowanie przy wykańczaniu ścian kuchni, czy łazienek. Dlatego ciekawym i przy okazji odważnym pomysłem będzie zamontowanie jej również na parapecie np. w łazience. Jest to bardzo interesująca alternatywa dla tradycyjnych parapetów w naszych domach. Doda ona w naszym mieszkaniu odrobinę koloru, nutkę szaleństwa i ekstrawagancji.

Mozaika na parapecie.

mozaika

Malutki, wielobarwne, niekiedy szklane, a czasem błyszczące kwadraciki ułożone na powierzchni naszego parapetu mieszkalnego z pewnością przyciągną uwagę wszystkich Gości jak i Domowników. Taka mozaika nie będzie się tylko dobrze prezentować, ale jednocześnie wniesie do naszego domu kolor, intensywne odcienie i szaleństwo. Co więcej, tak wykończony parapet nie straci swojej funkcjonalności. Nadal będzie on pełnił z powodzeniem wszystkie niezbędne 

funkcje parapetu w naszym domu. Będziemy mogli spokojnie ustawić na nim doniczki, kwiaty, ramki czy inne bibeloty oraz w prosty i szybki sposób usuniemy z niego wszelkie zanieczyszczenia.  

Co będzie nam potrzebne do stworzenia tak wyjątkowego parapetu wewnętrznego?

parapet mozaik

Z całą pewnością wybrana przez nas mozaika w plastrach. O kolorze, fakturze i stylu decydujemy My. Mozaika, aby dobrze się prezentowała, z pewnością musi odpowiednio dopasowywać się do naszego wystroju i wnętrza pomieszczenia, w którym zamierzamy zamontować parapet obudowany mozaiką.

– zaprawa klejowa, najlepiej w białym lub przeźroczystym kolorze,

– fuga i gumowa fugownica do zafugowania spoin pomiędzy poszczególnymi kostkami ,

– szeroka taśma samoprzylepna i nożyczki,

– szpachla i gąbka,

– klocek dociskowy.

Jak zamontować mozaikę na naszym parapecie – krok po kroku.

 

Montaż parapetu z mozaiki rozpoczynamy podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych parapetów. Bardzo dobrą metodą na szybki i prosty montaż parapetów jest montaż za pomocą klina sprężynowego. Ułatwia on pracę i jednocześnie skraca jej czas. Jest to innowacyjny sposób na montaż parapetów w domu. Kliny dostępne są nie tylko w sklepie internetowym www.mosco.pl , ale również w sklepach partnerów takich jak sieć sklepów Leroy Merlin. Zaczynamy zatem od przygotowania podłoża. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ płaszczyzna przeznaczona do wykończenia mozaiką musi być idealnie równa i płaska. Wszelkie nierówności sprawią bowiem, że miniaturowe płytki nie zostaną ułożone równolegle do podłoża oraz do pozostałych elementów, co z kolei sprawi, że całość nie będzie prezentować się estetycznie. Wyrównane już przez nas podłoże oczyszczamy z kurzu i brudu. 

Czytaj uważnie 😉

parapet montaż

Gotowe plastry mozaiki następnie tniemy na mniejsze fragmenty, tak aby idealnie dopasowały się do naszego projektu. Mogą być to fragmenty zarówno mniejsze, nierówne, jak i większe. Równe fragmenty należy użyć wtedy, kiedy chcemy mieć idealnie równomierny wzór. Następnie wszystkie elementy układamy na naszym parapecie. Na tym etapie ostatecznie decydujemy czy wszystkie elementy na pewno będą odpowiadać naszym pomysłom

Na ułożone elementy, pod ich spodem, naklejamy taśmę samoprzylepną, tak aby dokładnie połączyć ze sobą poszczególne elementy. Gdy tworzą już całość, ściągamy je z parapetu.

Następnie aplikujemy na powierzchnię parapetu w mieszkaniu zaprawę kleju. W celu nałożenia kleju najlepiej użyć szpachli, która zdecydowanie ułatwi nam nałożenie zaprawy. 

 

W kolejnym kroku ostrożnie kładziemy na parapet całą taflę posklejanej mozaiki. Układamy równo i ostrożnie dociskamy klockiem dociskowym. 

Kiedy zaprawa całkowicie wyschnie, możemy przystąpić do fugowania naszego parapetu. Wybraną fugę nanosimy wcześniej przygotowaną fugownicą, wypełniając przy tym dokładnie wszelkie szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami. Warto zwrócić uwagę na kolor fugi. Obecnie w sklepach budowlanych posiadamy bardzo spory wybór fug. Fugi różnią się głównie kolorem i odcieniem. W sklepach dostępne są fugi w kolorach od ciemnych, po jasne przez jaskrawe czy nawet błyszczące kolory.  Z reguły ciemniejsza fuga optycznie przyciemni całą dekorację, jaśniejsza natomiast ją rozjaśni.

Następnie po zafugowaniu parapetu należy odczekać około 24 godziny, aby fuga zastygła. Gdy upewnimy się, że fuga całkowici wyschła, przystępujemy do usunięcia jej nadmiaru. W tym celu przecieramy parapet zwilżoną w wodzie gąbką, co jednocześnie ostatecznie kończy naszą pracę.

 

Dzięki tak prostym zabiegom możemy nadać naszym pomieszczeniom nietuzinkowego charakteru i jednocześnie dodać odrobiny kolory w naszym mieszkaniu. Jest to bardzo prosty sposób na piękne wykończenie parapetu wewnętrznego. 

Zobacz montaż parapetu od A do Z

 https://www.youtube.com/watch?v=IN5IgkwCo8U&t=5s

 

Kliny do montażu parapetów możesz kupić na http://mosco.pl